Częste pytania

Jakie uprawnienia są potrzebne, żeby móc latać samolotem VL-3?

Żeby móc latać samolotem VL-3 niezbędne jest uzyskanie świadectwa kwalifikacji UACP z uprawnieniem do pilotowania samolotu ultralekkiego lądowego UAP(L). Szkolenie do uzyskania tego uprawnienia obejmuje zajęcia teoretyczne, które mogą być prowadzone w formie e-learningu oraz 28h zajęć praktycznych (lotów). Samolotem ultralekkimi VL-3 można również latać posiadając licencję PPL(A), CPL(A) lub ATPL z uprawnieniem SEP(L) lub czeskie uprawnienie Pilotni Prukaz wydane przez LAA.

Jaki jest koszt zdobycia uprawnień i ile czasu to zajmuje?

W zależności od ośrodka wyszkolenia ceny szkolenia do uzyskania świadectwa kwalifikacji UACP kształtują się w zakresie 13-15 tys. zł. W zależności od typu samolotu, na którym prowadzone jest szkolenie oraz formy części teoretycznej ceny mogą być różne.

Ile jest w Polsce miejsc, gdzie można wylądować samolotem ultralekkim?

Takich miejsc mamy w Polsce ponad 400. Aktualna mapa lądowisk dostępna jest pod adresem lotniska.dlapilota.pl

Czy samolot VL3 może poza lotami VFR dzień wykonywać również loty nocne (night VFR)?

Tak, w przypadku jeśli samolot jest zamówiony w konfiguracji do lotów nocnych.

Co ile trzeba wykonywać przeglądy serwisowe i gdzie można je wykonać?

Co ile trzeba wykonywać przeglądy serwisowe i gdzie można je wykonać? Nowy samolot wymaga pierwszego przeglądu po 25h. Następne przeglądy wykonywane są odpowiednio po 100h, 200h, 300h itd. Interwał obsług serwisowych wynosi 100h lub rok, w zależności co następuje wcześniej. Przegląd samolotu można wykonać w fabryce w Czechach (lotnisko LKVM) lub w Bielsku‑Białej (EPBA).

Chcę zakupić samolot ultralekki 4 osobowy. Czy macie taki w ofercie?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. (Dz.U. poz. 440) samoloty ultralekkie mogą posiadać nie więcej niż dwa miejsca. Z tego powodu nie ma samolotów ultralekkich 4 lub 6 osobowych.

Czy samolotem VL3 wraz ze Świadectwem Kwalifikacji UACP mogę latać po terenie Unii Europejskiej?

Oczywiście, że tak. Uprawnienia wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego są uznawane na terenie całej Unii Europejskiej. To samo dotyczy samolotu i jego przynależności krajowej.

W jaki sposób można zakupić samolot?

Istnieje wiele możliwości zakupu. Samolot może zostać zakupiony bezpośrednio przez klienta lub za pośrednictwem instytucji finansującej w formie leasingu. W tym zakresie współpracujemy z kilkoma towarzystwami, które mogą przygotować niezobowiązujące oferty finansowania. Koszty związane z zakupem samolotu stanowią koszt w prowadzeniu działalności gospodarczej, dodatkowo od samolotu można odliczyć cały podatek VAT

Czy mogę kupić samolot na firmę?

Oczywiście, że tak. Średnio co drugi samolot w Polsce zarejestrowany jest na firmę. Pod względem podatkowym, od samolotu i paliwa do samolotu można odliczyć pełny podatek VAT. Samoloty ze względu na optymalizację struktury kosztowej najczęściej finansowane są w formie leasingu operacyjnego.

Jaki jest okres oczekiwania na samolot?

W związku z tym, że każdy samolot VL3 produkowany jest wg indywidualnego zamówienia klienta, fabryka nie posiada stanów magazynowych. Okres oczekiwania na samolot wynosi pomiędzy 4-6 miesięcy. Prosimy o kontakt w celu sprawdzenia aktualnych terminów dostaw w fabryce.

Czy od zakupu samolotu można odliczyć podatek VAT?

Tak, przy zakupie samolotu ultralekkiego do prowadzenia działalności gospodarczej można odliczyć podatek VAT w całości. Pełne odliczenie podatku VAT dotyczy również paliwa do samolotu ultralekkiego.

Jak wyglądają procedury związane ze sprowadzeniem, rejestracją i dopuszczeniem do lotów nowego samolotu?

Z naszej strony zapewniamy pełną pomoc, niezbędną przy rejestracji nowego samolotu. Klient pokrywa wyłącznie koszty opłat urzędowych, natomiast my reprezentujemy jego interesy przed krajowym nadzorem lotniczym. Klient przy odbiorze samolotu otrzymuje dokumenty, które od razu pozwalają na jego użytkowanie (pozwolenia radiowe, świadectwo ewidencji, pozwolenie na wykonywanie lotów). Samolot przy odbiorze jest w stanie gotowym do lotu - pod względem prawnym i technicznym.

Czy przy zakupie samolotu zapewniane jest przeszkolenie na typ?

Oczywiście, że tak. Zawsze zapewniamy nowemu właścicielowi przeszkolenie na typ, tak by jako pilot czuł się w samolocie komfortowo i bezpiecznie.

Gdzie samolot jest produkowany i czy można zobaczyć fabrykę?

Samolot VL3 produkowany jest w Czechach w miejscowości Chocen. Najbliższe lotnisko w okolicy fabryki to Vysoke Myto (LKVM). Oczywiście jest możliwość zobaczenia fabryki i poznania warunków produkcji samolotu oraz wykonania lotów demonstracyjnych. W celu ustalenia terminu wizyty prosimy o kontakt.

Czy VL-3 to sprawdzony samolot? Ile ich wyprodukowano?

Samolot VL-3 został wyprodukowany w liczbie ponad 200 egzemplarzy (2016), które latają na całym świecie. Jest to konstrukcja sprawdzona, dopracowana, a co za tym idzie - bezpieczna

Na jakim paliwie latają samoloty VL3?

Samoloty ultralekkie VL3 wyposażone są w silniki ROTAX 912. Producent zaleca używanie paliwa samochodowego bezołowiowego PB95 lub PB98, które jest zdecydowanie tańsze i bardziej dostępne niż paliwo lotnicze AVGAS. Paliwo lotnicze AVGAS również dopuszczone jest do stosowania.

W jakich wariantach oferowany jest samolot?

VL3 jest samolotem, który oferowany jest w wariancie ze stałym lub chowanym podwoziem. Oferowane śmigła obejmują śmigła o stałym skoku oraz śmigła przestawialne w locie.

Jaką przestrzeń bagażową posiada?

Przestrzeń bagażowa jest dostępna za siedzeniami w kabinie samolotu. Bez problemów w bagażniku zmieszczą się 3 torby lotniczego rozmiaru kabinowego. Masa bagażu może wynosić nawet do 40kg. Dysponujemy zdjęciami i wymiarami bagażnika - w tym celu prosimy o kontakt.

W jaki sposób mogę spersonalizować samolot?

Każdy samolot VL3 jest produkowany wg indywidualnych preferencji klienta. Możliwości personalizacji obejmują wybór awioniki i jej układ na tablicy przyrządów. Ponadto tapicerka kabiny może zostać wykonana w dowolnej kolorystyce w skórze (40 kolorów) lub w alcantarze (20 kolorów). Klient może również wybrać formę oklejenia samolotu na zewnątrz.

Jakie wyposażenie może zostać zamontowane do samolotu VL3?

Lista wyposażenia dodatkowego, które może zostać zamontowane w samolocie VL3 ujęta jest w arkuszu cennika samolotu. Obejmuje ona m.in. radiostacje, transpondery, glass-cockpity, autopilota itp. Jeśli dana pozycja wyposażenia nie widnieje na liście opcji, prosimy o kontakt celem weryfikacji możliwości zabudowy danego wyposażenia i kosztów z tym związanych.

Jakie są roczne koszty ubezpieczenia samolotu?

Obowiązkowym ubezpieczeniem samolotu jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej OC. Aktualnie roczny koszt ubezpieczenia OC wynosi ok. 1500zł. W przypadku chęci posiadania ubezpieczenia AeroCasco, należy liczyć się z kosztem 2-4% wartości samolotu. Warto wspomnieć, że samolot nie musi posiadać ciągłości ubezpieczenia, także można wykupić je jedynie na sezon lotniczy, czyli np. na okres od Marca do Października. Przykładową symulację kalkulacji składki ubezpieczeniowej można wykonać na stronie: www.aeropolisa.pl