Informacje ogólne

Samolot ultralekki VL3 jest dolnopłatem konstrukcji kompozytowej, posiadającym miejsca siedzące w kabinie obok siebie. Może być wyposażony w stałe lub chowane podwozie. VL3 należy do grona najszybszych samolotów ultralekkich- pozwala na podróżowanie z prędkościami ponad 260km/h, a ponadto posiada zasięg przeszło 1500km. Tak wysokie osiągi samolot zawdzięcza świetnej aerodynamice, wysokiej staranności wykonania, 100 konnemu silnikowi Rotax 912ULS oraz śmigłu o zmiennym skoku. Warto wspomnieć, że VL3 podczas przelotu zużywa zaledwie 18 l/h paliwa samochodowego PB95 (ok. 7l/100km). Całości dopełnia możliwość wykonywania przez samolot VL3 lotów również w warunkach VFR noc. Samolot VL3 może zostać wyposażony w zaczep do holowania szybowców.

Samolot VL3 to bardzo popularna konstrukcja, zbudowana w liczbie ponad 200 egzemplarzy, które latają na całym świecie.

Kokpit
Za ścianą ogniową znajduje się centrum dowodzenia samolotem - kokpit. Świetną widoczność zapewnia jednoczęściowa górna owiewka kabiny wykonana ze szkła akrylowego bezbarwnego lub barwionego. Za główną owiewką kabiny znajdują się dwa okienka przestrzeni bagażowej, które zawsze posiadają tą samą kolorystykę co główna owiewka.

Układy sterowania samolotem tj. drążek i pedały steru kierunku są zdwojone, natomiast dźwignie gazu, klap, trymera zostały umieszczone centralnie zapewniając dostęp zarówno z lewego, jak i prawego fotela.

VL3 - wnętrze

VL3 - new interior

Każdy samolot VL3 jest produkowany wg indywidualnego zamówienia i Twoich preferencji w zakresie wyposażenia. To od Ciebie zależy jaka awionika zostanie zabudowana w samolocie, w jakich jednostkach oraz jaki będzie układ tablicy przyrządów. VL3 oferuje kilka rodzajów glass-cockpitów, radiostacji, GPS'ów oraz transponderów. W ofercie są również tradycyjne przyrządy analogowe. Samolot może również zostać wyposażony w autopilota i system antykolizyjny. Komfort podróżowania zapewniają wygodne fotele oraz schowki na mapy. Wnętrze kabiny może zostać wykończone w dowolnej kolorystyce dostępnymi materiałami tekstylnymi lub skórzanymi, zapewniając jej indywidualny charakter. Za siedzeniami znajduje się obszerna przestrzeń bagażowa, która dostępna jest z wnętrza kabiny.

Zobacz jak rodzi się VL3

Konstrukcja

VL3 - Lista Typów Zakwalifikowanych

Całość płatowca wykonana jest z najnowocześniejszych materiałów kompozytowych zapewniających wysoką wytrzymałość, lekkość konstrukcji, spełniając przy tym rygorystyczne wymagania przepisów w zakresie bezpieczeństwa. Solidność i precyzja wykonania konstrukcji samolotu VL3 to wynik wysokiej kultury technicznej, wiedzy i doświadczenia personelu pracującego przy produkcji samolotu. Samolot został przetestowany w locie przy dużych prędkościach, co pozwoliło na ustanowienie prędkości nieprzekraczalnej Vne na poziomie 302km/h. Dodatkowo nad bezpieczeństwem załogi samolotu VL3 może czuwać spadochronowy system ratunkowy, który może zostać uruchomiony na niewielkiej wysokości (60m AGL) nawet przy maksymalnej prędkości, sprowadzając na ziemię cały samolot wraz z załogą.

Płatowiec posiada możliwość demontażu skrzydeł i usterzenia ogonowego np. w celu transportu lub zmniejszenia zajmowanej powierzchni hangarowej.

Samolot VL-3 posiada wpis na Listę Typów Zakwalifikowanych Urzędu Lotnictwa Cywilnego pod numerem LTZ: 16/2017. Wpis oznacza uznanie samolotu VL-3 przez polski nadzór lotniczy i stanowi formę otrzymania krajowego "certyfikatu typu" dla samolotu ultralekkiego. Wpis na Listę Typów Zakwalifikowanych potwierdza wysoką jakość wykonania  i należyty poziom bezpieczeństwa konstrukcji samolotu.

Chowane lub stałe podwozie
W wariancie stałego podwozia koła wyposażone są w specjalne owiewki zapewniające dobry opływ aerodynamiczny oraz dbające o estetykę płatowca.
W wariancie z chowanym podwoziem, podwozie sterowane jest za pomocą systemu hydraulicznego aktywowanego elektrycznie. Przednie podwozie składane jest w tył wzdłuż osi kadłuba, a główne do środa w centralnej części. Czas potrzebny na złożenie/wypuszczenie podwozia wynosi 14 sekund. Zarówno przednie i główne podwozie po schowaniu zasłonięte jest klapką maskującą zapewniającą niezaburzony opływ powietrza.

Zarówno wariant chowanego i stałego podwozia pozwalają na operowanie samolotem nawet z nieutwardzonych lotnisk trawiastych. W Polsce istnieje ponad 400 miejsc, z których można operować samolotami ultralekkimi. Aktualna baza dostępna jest pod adresem lotniska.dlapilota.pl

Lataj tam gdzie chcesz...
Samolotem VL3 można polecieć np. na Nordkapp w Norwegii. Zobacz jakie widoki na Ciebie czekają..

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami:
tel: +48 691 953 566
mail
info@vl-3.eu